Ne-am mutat www.rockoteca.info

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Cum sa faci un film (incepator)

In jos 
AutorMesaj
KeNvElO
Cs Team
Cs Team

Pesti Numarul mesajelor : 115
Varsta : 24
Localizare : tamaseni
Puncte : 142
Data de inscriere : 08/03/2009

MesajSubiect: Cum sa faci un film (incepator)   Joi Mai 14, 2009 9:46 am

Tot am vazut ca intreaba lumea pe aici, sau pe prv, asa ca am zis ca fac un mic guide, care daca ajuta bine, daca nu, asta este. Chestiile ce le voi posta aici sunt doar un mod de a face treaba, nu neaparat cel mai bun mod.

Tot am vazut ca intreaba lumea pe aici, sau pe prv, asa ca am zis ca fac un mic guide, care daca ajuta bine, daca nu, asta este. Chestiile ce le voi posta aici sunt doar un mod de a face treaba, nu neaparat cel mai bun mod.

E nevoie de creativitate, rabdare, inteligenta (optional ), mult spatiu pe hard, comp bun (optional) si alte chestii.

Programe ce pot fi folosite in diverse moduri la un film:
Sony Vegas
Virtual DUB
Adobe Photoshop
Adobe After Effects
Particle Illusions
3D Studio Max
Cinema 4D
Videomach
Sony Sound Forge
Fraps

De preferat, la inceput, pana prindeti ideea, sa nu va bagati in toate programele mentionate mai sus, ci doar in Sony Vegas si probabil Virtual Dub.

1 - Demouri

Prima oara iti gasesti demo-uri cu diverse faze... daca vrei faci un frag movie, un player movie, clan movie, etc. Ca sa fie mai usor, te uiti la demo-uri cu comanda viewdemo, si notezi demo time-ul intr-un .txt si apoi cand te apuci de film ti-e mult mai usor sa gasesti toate fazele pentru ca deja stii timpul lor.

2 - demo -> .avi

Exista mai multe feluri de a face .avi dintr-o faza din demo. Cel mai usor e cu Fraps (nu intru in detalii aici, ca e prea banal). Avantajul e ca asa e foarte usor, dezavantajul fiind ca se pierde din calitate (asta e relativ, am vazut si filme cu Fraps ce se vedeau oarecum bine ) .
A doua (si cea mai buna probabil) varianta este cu startmovie . "startmovie" e o comanda in consola, ce o folosesti asa: te uiti la demo, ajungi la faza pe care o vrei, si dai in consola "startmovie ownage 90". O sa mearga mai in slow motion toata treaba asta (depinde de comp). Dupa ce se termina faza, scrii "endmovie" in consola. Astfel, engine-ul de hl a facut 90 de .bmp-uri in fiecare secunda, mai exact 90 de frameuri pe secunda, in folderul cstrike, cu numele ownage. Acum, cu VirtualDub (sau Videomach sau altceva) deschideti primul frame, apoi dati la Video -> Compression -> Uncompressed (pentru calitate maxima)... apoi Video -> Frame Rate -> 90 (sau la cat ati scos faza cu startmovie)... apoi File -> Save as AVI
Asa se face si cu restul de faze, cu fiecare in parte, pov, freelook, etc.. chiar daca pare plictisitor si va cam taie elanul, dar asta este

Open
Compression
Frame Rate
Save as AVI

3 - Vegas

Apoi vine editarea in Vegas, unde chiar nu intru in detalii pentru ca sunt o gramada de tutoriale pe net, o sa postez curand. Termini filmul, si daca esti la inceput, dai render si compression direct din Vegas. Apoi, cand cresti mai mare, termini filmul, dai render full frames uncompressed (asta o sa ocupe vreo 40-50 gb la 10 min de film, 30 fps @ 800x600), dupa care il compresezi cu diverse codecuri, cele mai folosite fiind: xvid, wmv, x264

4 - ftp

Sunt o gramada de ftp-uri free, pe care poti urca destul de mult, deci hostingul nu cred ca mai este o problema in ziua de azi
FileBox
Dump
FileFront
RapidShare
SendSpace

5 - Moviemaking crews, tutorials, resources, etc

Style Productions
Shaolin Productions
Slyder Media
Air Walk Media
ChillSide

Va puteti uitat pe site-urile de mai sus, va faceti conturi , mai cititi pe forumuri, si nu in ultimul rand, va uitati la tutoriale acolo, pentru ca sunt acoperite toate prostiile pe care le puteti dori la inceput .

Sper sa ajute pe careva, mai mult sau mai putin, sau macar sa fie un inceput bun pentru cei noi. Toata ideea in moviemaking e sa incerci tu singur(a) sa vezi fiecare chestie ce face. Varsta nu e prea relevanta (depinde de nivelul de inteligenta totusi). Daca stii engleza, te descurci in Vegas, si te descurci si sa citesti tutorialele acelea (daca nu stii engleza, e cazul sa uiti de moviemaking si sa mai dai pe la scoala). Nu inseamna ca ce am scris eu aici e cel mai bine, pentru ca sunt o gramada de feluri de a lucra, si fiecare face cum vrea eu am incercat sa expun doar un exemplu.

Succes !
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rockoteca.forumotion.com

Cum sa faci un film (incepator)
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Rockoteca Online \m/ :: Diverse :: Counter-Strike :: Tutoriale-
Mergi direct la: